CENA A WARTOŚĆ RĘKODZIEŁA

CENA A WARTOŚĆ RĘKODZIEŁA

🆘 Jaka jest różnica pomiędzy ceną a wartością rękodzieła?

🆘 Jakie znaczenia ma dla nas wartość naszych rękodzieł w kontekście wyceny?

Cena i wycena rękodzieła to tematy, które zawsze budzą duże emocje, szczególnie jeśli patrzymy na ceny swojego rękodzieła w kontekście ich podwyższania. Często mamy mnóstwo wątpliwości co do tego, czy podnoszenie cen naszych produktów jest w ogóle zasadne, bo przecież....


"ten anioł to tylko sól i mąka i woda",

"ten lampion przecież to tylko rurki ze starych gazet",

"te kolczyki to tylko sznurki z wiskozy i szkiełka"...


...Więc jak tu brać tak duże pieniądze za coś, co w materiale kosztuje dosłownie GROSZE? Branie kilku stówek za wodę i sól lub za starą wyborczą, która i tak od lat leżała w piwnicy, przecież się NIE GODZI! To jest przecież NIEUCZCIWE!

Na szczęście mamy dla Was bezcukrowy przepis na rozprawienie się z takim podejściem do cen i dzisiaj będzie właśnie o tym. I zaczniemy od samego początku, czyli od tego, czym w zasadzie jest CENA RĘKODZIEŁA?

Jedną z definicji ceny jest ta, mówiąca, że jest ona


👉👉👉WARTOŚCIĄ PRODUKTU WYRAŻONĄ W PIENIĄDZU.

I jest to definicja, do której osobiście skłaniamy się najbardziej, gdyż mówi ona, że na cenę danego produktu, sumują się elementy, 👉 Z KTÓRYCH SKŁADA SIĘ JEGO WARTŚĆ.

Przy wielu produktach dostępnych na rynku, takich jak chleb, mleko, artykuły papiernicze czy środki czystości, ceny kalkulowane są wg. kosztu wytworzenia produktu lub kosztu jego zakupu, w przypadku odsprzedaży. Jednak przy rękodziele sprawa ma się nieco inaczej i wzór na cenę, w której skład wchodzą jedynie koszty wytworzenia danego produktu, zwyczajnie traci swój sens. Dlatego właśnie widzimy wiele produktów handmade, których cena jest dużo, dużo wyższa niż sam koszt zużytych materiałów.

Taka sytuacja jest możliwa, ponieważ rękodzieło NIE JEST TOWAREM PIERWSZEJ POTRZEBY i kwalifikuje się do DÓBR LUKSUSOWYCH.

Tym samym, nie każdy musi posiadać rękodzieło, a rękodzielnik, jako producent i sprzedawca tego dobra luksusowego, może konkurować przy użyciu INNYCH NARZĘDZI, niż cena. Tym bardziej że amatorzy dóbr luksusowych są dużo mniej wrażliwi na wysokość ceny, w przeciwieństwie do konsumentów kupujących dobra podstawowe. Jest to niestety fakt często ignorowany przez rękodzielników, skutkiem czego są produkty oferowane w zbyt niskich cenach. A takie zaniżanie swoich cen jest prostą drogą do braku sensownej sprzedaży, bo na te produkty nie spojrzy nawet konsument poszukujący czegoś więcej niż jedne z kilku tysięcy identycznych par kolczyków, dostępnych w sieciówkach po 11 zł. 

Oczywiście, jest jasne, że nie wystarczy jedynie podnieść cenę swojego rękodzieła, myśląc, że to załatwi całą sprawę. O nie. Wraz ze wzrostem tej ceny, w parze, musi pójść jeszcze praca na każdym z obszarów, który składa się właśnie na WARTOŚĆ rękodzieła.

A jakie to są obszary?


Oto co oprócz kosztu wytworzenia rękodzieła, składa się na jego wartość:

CECHY MATERIALNE czyli szlachetność materiałów
WZORNICTWO – unikalny i niepowtarzalny styl charakterystyczny tylko dla danego twórcy. Stanowiący wręcz jego podpis.
ZNAK TOWAROWY – najważniejsze w tym ujęciu jednak nie jest to, czy znak ten jest zastrzeżony, ale to, czy Wasza marka jest rozpoznawalna, to jak odbierają ją Wasi klienci, to czy posiadacie certyfikaty autentyczności lub jakości.
WARTOŚC UŻYTKOWA RĘKODZIEŁA - ten element nie będzie dotyczył wszystkich rękodzieł, ale w wielu dziedzinach będzie podnosić wartość danego produktu.
OPAKOWANIE – ponieważ opakowanie jest częścią produktu i świadczy o jego jakości, jeszcze ZANIM sam produkt zostanie rozpakowany i zobaczony, jego jakość musi iść w parze z jakością produktu i prestiżem marki.
ELASTYCZNOŚC DOSTAW I POLITYKA ZWROTÓW - wbrew pozorom, wysoka elastyczność w tym obszarze wcale nie przekłada się na zwiększoną ilość zwrotów, a na zwiększone zaufanie do marki.
UNIKALNOŚĆ WYROBU – to, czy produkujecie krótkie serie, powtarzalne wzory czy też unikaty, których nie powtarzacie nigdy.
USŁUGI TOWARZYSZĄCE – np. złotnicy często oferują darmowe czyszczenie obrączek.
PRESTIŻ PROJEKTANTA – to, jaki macie staż i osiągnięcia, jako rękodzielnicy.
MARKI PARTNERSKIE – to z kim współpracujecie, w myśl zasady, z kim przystajesz, takim się stajesz

I to już tak jest w świecie sprzedaży i marketingu, że im lepiej doszlifowane są te obszary, TYM WIĘKSZA JEST WARTOŚĆ DANEGO PRODUKTU W OCZACH KLIENTA i tym samym, jego cena może być wyższa i wyższa i wyższa.


❤ Cukiereczki, które wzięły udział w naszym kursie masterclass BEZCUKROWA DYCHA i przeszły tę mentalną metamorfozę cenową, ucząc się tego mechanizmu krok po kroku, dziś już wiedzą, że to działa. Wiele naszych kursantek, szlifując z nami wymienione obszary, podniosło znacząco swoje ceny.

Niektóre podniosły je kilkakrotnie, z dużą korzyścią dla portfela.
Dlatego nie wahamy się mówić - podnoście swoje ceny, ale róbcie to kompleksowo, szlifując najpierw wszystkie elementy składające się na WARTOŚĆ Waszego rękodzieła.
Krok po kroku i systematycznie.


Na koniec pytanie dla Was - chcecie, aby cykl takich artykułów na temat ceny i wyceny rękodzieła pojawił się na bezcukrze?
Bo jeśli tak, to nie ma problemu, przygotujemy, podamy, mamy nawet już pomysł na kolejny wpis. Więc jeśli chcecie, dajcie znać!


❤ ❤ ❤ A jeśli macie chrapkę na więcej ZUPEŁNIE DARMOWEJ wiedzy na temat budowania marki handmade, to zaspokoicie ją dołączając do naszej grupy 👉👉KLIK👉 GRUPA Biznes Bez Cukru - wsparcie bez słodzenia
W naszej grupie dzieje się wiele dobrego i jest to najaktywniejsza i najlepsza w Polsce grupa przedsiębiorczych rękodzielników.


❤ Zgromadziło się tam już ponad 6 tysięcy osób, które swoje pasje chcą przekuwać w sposób na życie. Osób, które nie tylko budują własne firmy oparte o rękodzieło, ale tez osób, które podzielają naszą wielką misję i pragnienie, aby ODCZAROWAĆ SZKODLIWY STEREOTYP REKODZIELNIKA - CHAŁUPNIKA, który jest niestety w Polsce postrzegany trochę jak niby zawód. Osób, które w związku z tym dzielą się również swoim doświadczeniem i wiedzą


❤ W dodatku w grupie jest kilkaset osób, które ukończyły nasz mega kurs masterclass BECUKROWA DYCHA, o którym już wspomniałyśmy, poczyniły fantastyczne zmiany w swoich działalnościach, rozwinęły skrzydła i dzielą się również tym doświadczeniem z innymi.

👉👉 NO WŁAŚNIE, NASZA KULTOWA JUZ DYCHA...zbliża się wielkimi krokami jej kolejna edycja.

🖤 To już trzeci raz otworzymy drzwi do tego szkolenia.

🖤 Nasze kursantki ochrzciły ten program, jako "ryjący beret", bo jest w nim tyle wiedzy włożonej w praktyczne kroki, że zmienia się optyka patrzenia na rękodzielniczy biznes.

🖤 Cukiereczki, które ukończyły nasz kurs, stworzyły MARKI, podostawały się do multibrandów, takich, jak Pakamera, musiały założyć działalności gospodarcze z uwagi na rosnące przychody. Mamy też historie z dreszczykiem, czyli pokursowe "zapraszanie" kasy fiskalnej na pokład firmy po przekroczeniu progu dochodu, który do niej obliguje.

🖤 Dziewczyny same mówią, że gdyby nie ten kurs, nie byłoby takiego rozwoju, pokazów mody, publikacji w mediach.

🖤 Ale nie byłoby też pewności siebie i komfortu pracy. Nie byłoby takiego twardego gruntu pod nogami, który pozwala na godne wycenianie swoich rękodzieł.

🖤 Nie byłoby w końcu grupy wsparcia fantastycznych, przedsiębiorczych kobiet, które do dzisiaj pracują w systemie mastermindowym. Bo ten kurs nie tylko uczy, jak tworzyć biznes handmade, on uczy, jak czerpać wiedzę z naszego rękodzielniczego ekosystemu, w którym jesteśmy wszyscy powiązani łańcuchem klientów i zależności marketingowych. Gdy jeden rośnie, reszta rośnie, gdy jeden pada, reszta może podać mu rękę...i rośnie!

🖤 Kurs uczy, że w miłości i w biznesie, kto dzieli, ten mnoży, uczy tego, jak się nie bać konkurencji, uczy, że silna marka to proces, a droga do sukcesu, to droga pełna wybojów. Ale jednocześnie uzbraja twórców w takie opony, które po tych wybojach spokojnie pojadą i pokazuje, że tych wybojów nie należy się bać. Bo one są ekscytujące, bo pokonywanie coraz to nowych wyzwań, buduje siłę w twórcy, "odskorupia" go.

🖤 Na kursie nauczycie się, że wcale nie musicie wiedzieć wszystkiego, ale musicie wiedzieć, jak i czego szukać, gdy czegoś nie wiecie. Nauczycie się też rozpoznawać, CO JEST WAŻNE, a co jest stratą czasu w biznesie handmade. 

🖤 Dycha uczy jak zrobić DOBRĄ analizę klienta idealnego, pokazuje CZYM dla biznesu jest ta analiza i JAK wykorzystać wiedzę i wnioski z tej analizy! Dla wielu cukiereczków to jest PIERWSZA prawidłowo wykonana i wykorzystana analiza rynku docelowego, nawet przy markach istniejących już od kilku lat. Analiza od której zaczyna się rewolucja :)

🖤 Dycha uczy, czym jest TAK NAPRAWDĘ marketing, uczy kreatywnego myślenia, nie tylko w warsztacie, ale też właśnie w kontekście dobrze zaplanowanej strategii.

🖤 Uczy odwagi, ale nie szaleństwa, uczy jak stawiać duże cele, ale nie oderwane od rzeczywistości, uczy planowania i organizacji, ale takiej, która jest dopasowana do rękodzielniczego modelu biznesowego. Uczy cierpliwości, ale uczy też świętowania z okazji sukcesu, uczy pokory w biznesie, ale nie schylania głowy. Daje siłę do działania, ale zamiast rękawic bokserskich, daje do ręki klucze, które otwierają kolejne drzwi do celu. Pokazuje, że wszyscy się zmieścimy na tym rynku i że wspólnie działać, to się wspierać, a nie podstawiać nogi. 

🖤 Daje siłę, odwagę i pewność siebie, bo daje RZETELNĄ i PRAKTYCZNĄ WIEDZĘ.  Mówią o nim, że to program, który ZMIENIA WSZYSTKO. To 10 tygodni szkoleń MASTERCLASS, cały semestr poświęcony tworzeniu biznesu opartego na rękodziele.

 

PREMIERA KURSU już 27 GRUDNIA

Jak każda bezcukrowa premiera, to również będzie święto, podczas którego zaprosimy Was na kolejne, DARMOWE, merytoryczne szkolenie, pełne bezcukrowej wiedzy :) Już dzisiaj można się zapisać na listę oczekujących na DYCHĘ. Zapis na listę nie obliguje oczywiście do zakupu kursu, ale daje Wam pewność, że nic Was nie ominie. Ani totalnie darmowe szkolenie na start, ani super promka na premierę kursu. 

 👉 KLIK 👉 https://bit.ly/BEZCUKROWADYCHA3-LISTA-OCZEKUJACYCH 

Serdeczności,
👯‍♀️ Karolina i Gośka 👯‍♀️

#biznesbezcukru 

PRZYPNIJ SOBIE PINA :)

ALBO NAWET DWA

 

❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤ NA SKRÓTY TĘDY ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤
➡️ ZAPIS NA LISTĘ OCZEKUJĄCYCH NA KURS MASTERCLASD BEZCUKROWA DYCHA➡️
http://bit.ly/BEZCUKROWADYCHA3-LISTA-OCZEKUJACYCH
➡️BESTSELLEROWY E-BOOK O KOMUNIKACJI Z KLIENTAMI ➡️
http://bit.ly/TRESCI
➡️GRUPA WSPARCIA DLA RĘKODZIELNIKÓW ➡️ https://bit.ly/BEZCUKROWAGRUPA
➡️O BUDOWANIU MARKI HANDMADE BLOG ➡️ https://bit.ly/BEZCUKROWYBLOG
➡️BEZCUKROWY SKLEP ➡️ https://bit.ly/BEZCUKROWYSKLEP
➡️E-BOOK O KLIENCIE IDEALNYM ➡️ https://bit.ly/EbookKLIENTIDEALNY
➡️E-BOOK O PRODUKCIE I KOLEKCJACH ➡️ https://bit.ly/EbookPRODUKT